
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 22 nF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 1 mm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Number of Pins | 2 |
| Composition(Kit Type) | Ceramic |
| Height | 500 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Depth | 500 µm |
| Thickness | 558.8 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 0.652 mg |
| Dielectric Material | Ceramic |
Stock: 7862
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06279
Ext.Price$0.06279
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06279 | $0.06279 |
| 10 | $0.02754 | $0.27540 |
| 50 | $0.01890 | $0.94500 |
| 100 | $0.01627 | $1.62700 |
| 500 | $0.01180 | $5.90000 |
| 1000 | $0.01042 | $10.42000 |
| 3000 | $0.00920 | $27.60000 |
| 5000 | $0.00812 | $40.60000 |
| 10000 | $0.00741 | $74.10000 |
